Ultrazvuk kolena, koleno ultrazvučni pregled: Beograd, Srbija

Fizikalna terapija Beograd | Ultrazvuk kolena

Ultrazvuk kolena

Fokus Fizical 100% garantuje brzo i efikasno ozdravljenje

Super POPUST! 20% na sve terapije u januaru!

Ne lečite se sami preko Interneta! Zakažite termin preko Vibera odmah!

Ultrazvuk kolena

Zglob kolena je najveći i najkompleksniji zglob u ljudskom telu, jer preuzima najveći deo opterećenja tokom svakodnevnih aktivnosti kao što su hodanje, trčanje, penjanje uz stepenice i nošenje tereta. Koleno spaja butinu (femur) sa potkolenicom (tibijom), a pored toga, sadrži i manju kost – patelu (čašicu), koja igra ključnu ulogu u stabilnosti zgloba.

Koleno se sastoji od dve glavne artikulacije: femur-tibijalne artikulacije, koja omogućava glavne pokrete savijanja i istezanja noge, i femur-patelarne artikulacije, koja omogućava stabilizaciju i zaštitu zgloba prilikom pokreta. Ova složena struktura kolena omogućava ne samo savijanje i istezanje noge, već i minimalnu rotaciju prema unutra (medijalnu) i spolja (lateralnu), što dodatno doprinosi njegovoj funkcionalnosti i stabilnosti. Uprkos svojoj složenoj građi i funkciji, koleno je jedan od zglobova koji je najpodložniji oštećenjima usled povreda ili degenerativnih promena kao što su osteoartritis ili meniskopatija.

Simptomi

Simptomi bola u kolenu mogu varirati u zavisnosti od uzroka, ali najčešće uključuju sledeće:

Bol – Glavni simptom je bol u ili oko zgloba kolena, koji može biti tup, oštar, ili pulsirajući. Bol može biti prisutan samo pri određenim pokretima ili konstantan, čak i u mirovanju. Intenzitet bola može se pojačavati prilikom hodanja, savijanja kolena, penjanja uz stepenice, ili prilikom nošenja tereta.

Otok – Koleno može postati otečeno usled povrede, upale, ili nakupljanja tečnosti u zglobu. Otok je često prisutan ubrzo nakon povrede ili kao posledica hroničnih stanja poput artritisa.

Ukočenost i smanjena pokretljivost – Osobe sa bolom u kolenu često osećaju ukočenost u zglobu, što može otežati savijanje i ispravljanje noge. Ograničena pokretljivost može otežavati svakodnevne aktivnosti kao što su hodanje, ustajanje iz sedećeg položaja ili vožnja automobila.

Pucketanje ili škripanje – Neki ljudi mogu primetiti zvukove poput pucketanja, škripanja ili škrgutanja prilikom pokreta kolena. Ovo se može desiti usled oštećenja hrskavice ili drugih struktura unutar zgloba.

Nestabilnost – U nekim slučajevima koleno može postati nestabilno, što znači da osoba može osećati da koleno "popušta" ili da nije dovoljno stabilno pri hodanju ili stajanju. Ova nestabilnost je često znak oštećenja ligamenata ili drugih struktura koje podržavaju zglob.

Crvenilo i toplina – U slučajevima upale, koleno može postati crveno i toplo na dodir, što je znak da postoji upalni proces unutar zgloba, kao što je artritis ili infekcija.

Deformitet zgloba – U teškim slučajevima, naročito kod ozbiljnih povreda ili degenerativnih stanja, može doći do vidljivog deformiteta zgloba kolena, gde koleno može izgledati nepravilno oblikovano ili neobično savijeno.

Ako osećate bol u kolenu koji ne prolazi nakon odmora, ili je praćen bilo kojim od navedenih simptoma, preporučljivo je da se konsultujete sa lekarom radi dalje dijagnostike i lečenja. Pravovremeno prepoznavanje simptoma može pomoći u prevenciji ozbiljnijih problema i olakšavanju bolova.

Uzroci

  • Cepanje ligamenta ili meniskusa
  • Artritis
  • Upale tetiva i bursitis
  • Gojaznost

Bol u kolenu može biti uzrokovan različitim faktorima, a najčešći su:

Povrede ligamenata – Oštećenja ligamenata (npr. ACL, MCL) često nastaju pri sportskim aktivnostima i uzrokuju bol, otok i nestabilnost kolena.

Oštećenje meniskusa – Povreda hrskavičnog jastučića između butine i potkolenice izaziva bol, otok i osećaj "zaključavanja" kolena.

Tendinitis – Upala tetiva, poznata kao "skakačko koleno," izaziva bol ispod patele prilikom kretanja.

Burzitis – Upala burzi oko zgloba izaziva bol i otok, često usled dugotrajnog klečanja ili povrede.

Osteoartritis – Degeneracija hrskavice uzrokuje bol, ukočenost i smanjenu pokretljivost, najčešće kod starijih osoba.

Reumatoidni artritis – Hronična autoimuna bolest koja izaziva upalu zglobova, uključujući koleno.

Prekomerno opterećenje – Prenaprezanje usled fizičkih aktivnosti može uzrokovati bol i oticanje.

Dislokacija patele – Iskliznuće čašice kolena iz normalnog položaja izaziva intenzivan bol i otok.

Giht – Nakupljanje kristala mokraćne kiseline može izazvati upalu i bol u kolenu.

Frakture – Prelom kostiju kolena uzrokuje jak bol i otok, često zbog traume.

Lečenje

Lečenje bola u kolenu zavisi od njegovog uzroka i ozbiljnosti simptoma. U blažim slučajevima, često se preporučuje metoda RICE (odmor, led, kompresija i podizanje noge), koja smanjuje otok i bol. Protivupalni lekovi (NSAID) mogu se koristiti za ublažavanje bolova i upale. Takođe, nošenje elastičnih zavoja ili ortopedskih pomagala može pomoći u stabilizaciji kolena i smanjenju bola.

Fizioterapija je ključna u oporavku, jer jača mišiće oko kolena, poboljšava pokretljivost zgloba i smanjuje rizik od daljih povreda. Vežbe istezanja i jačanja obično se sprovode pod nadzorom stručnjaka, kako bi se koleno postepeno vratilo u funkciju.

U težim slučajevima, kao što su ozbiljne povrede ligamenata, meniskusa ili prisustvo artritisa, lekar može preporučiti injekcije kortikosteroida za smanjenje upale ili čak hiruršku intervenciju. Operacije mogu biti minimalno invazivne, poput artroskopije, ili zahtevati potpunu rekonstrukciju zgloba.

Ultrazvuk kolena je često prva dijagnostička metoda koja se koristi za precizno utvrđivanje stanja zgloba, tetiva i ligamenata. Ova metoda omogućava lekaru da identifikuje potencijalne povrede ili upalne procese, što olakšava određivanje tačnog plana lečenja.

Redovno praćenje i kontrola su važni kako bi se procenio napredak i po potrebi prilagodila terapija. Pravovremena dijagnoza i odgovarajući tretman ključni su za vraćanje pune funkcionalnosti kolena i sprečavanje daljih komplikacija.

Najčešća pitanja

Kada je potrebno uraditi ultrazvuk kolena?

Ako osećate bol u kolenu koji traje duže vreme ili imate oticanje, ukočenost ili ograničen pokret, ultrazvuk može pomoći u dijagnostici uzroka problema.

Koliko je ultrazvuk kolena tačan u dijagnostici bolova?

Ultrazvuk je vrlo precizan u otkrivanju problema kao što su upale tetiva, ciste, tekućine u zglobu i povrede ligamenata, ali tačnost zavisi i od veštine lekara koji izvodi pregled.

Kako izgleda ultrazvučni pregled kolena?

Tokom pregleda, lekar će naneti gel na koleno i koristiti sondu koja šalje ultrazvučne talase kako bi dobio slike unutrašnjih struktura. Pregled je bezbolan i traje oko 15-30 minuta.

Da li je potrebna posebna priprema za ultrazvuk kolena?

Ne, nema posebne pripreme. Preporučuje se da nosite udobnu odeću koja omogućava lako otkrivanje kolena.

Da li je ultrazvuk kolena neophodan za dijagnozu?

Ultrazvuk kolena je često preporučen da bi se detaljno ispitala meka tkiva, tetive i ligamenti, čime se olakšava tačna dijagnoza i određivanje optimalnog lečenja. 

Cene

Ultrazvučni pregled (15-20min)

6.500 din - 4.500 din

6.500 din - 4.500 din

Ultrazvuk mekih tkiva

6.000 din - 4.500 din

6.000 din - 4.500 din

Shockwave terapija za koleno

4.500 din - 3.500 din

4.500 din - 3.500 din

Fizikalna terapija za lečenje bola u kolenu (oba kolena)

5.000 din

5.000 din

Plaćanje

Fizikalna terapija Beograd

Gotovina

Fizikalna terapija Beograd

Preko tekućeg računa

Fizikalna terapija Beograd

Na rate preko PIO fonda za penzionere

Fizikalna terapija Beograd

Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)

Svedočanstva

Uspešno lečenje pacijenata

Pogledajte iskustva naših zadovoljnih pacijenata koji su se uspešno oporavili uz pomoć naše fizikalne terapije. Upoznajte se sa svedočenjima pacijenata koji su se suočili s raznim povredama zglobova, sportskim povredama kolena, povredama leđa i sličnim problemima, a koje smo brzo, efikasno i uspešno izlečili. 

Fizikalna terapija Beograd

Zašto da odabete nas?

Focus Fizikal je vodeća privatna klinika za fizikalnu terapiju u Beogradu. Više od 10 godina mi pružamo visokokvalitetne usluge koje omogućavaju brz oporavak i ozdravljenje naših pacijenata. 

Fizikalna terapija Beograd
Vodeći srpski eksperti i specijalisti
Fizikalna terapija Beograd
Najmodernija oprema za estetsku hirurgiju
Fizikalna terapija Beograd
100% garancija na sve usluge i tretmane
7
doktora i specijalista
5k+
zadovoljnih pacijenata
10
godina rada i iskustva
15+
pacijenata svaki dan
Fizikalna terapija Beograd | Zašto da odabete nas?

Besplatne konsultacije

Nudimo besplatne konsultacije kako bismo vam pružili odgovore koje tražite.

Fizikalna terapija Beograd | +381 64 258 89 85 +381 64 258 89 85