Gotovina
Preko tekućeg računa
Na rate preko PIO fonda za penzionere
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Fokus Fizical 100% garantuje brzo i efikasno ozdravljenje
Super POPUST! 20% na sve terapije u januaru!
Ne lečite se sami preko Interneta! Zakažite termin preko Vibera odmah!
Bol u laktu može značajno uticati na svakodnevne aktivnosti i smanjiti kvalitet života pojedinca. Obavljanje svakodnevnih aktivnosti značajno mogu biti otežane ako dođe do povrede lakta. Lakat može da postane nefunkcionalan usled povrede, habanja ili zbog bolesti. Bol u laktu se najčešće javlja kod sportista, ali i kod ljudi koji duži vremenski period ponavljaju jednu te istu radnju rukom čime se konstatno angažuje i zglob lakta.
Bol u laktu može da bude prouzrokovan savijanjem, podizanjem ruke ili zahvatanjem i držanjem laganih predmeta čak kao što je šoljica kafe. Bol obično započinje postepeno i kasnije postaje sve jači. Zavisno o težini povrede lakta, bol može biti blag i može trajati za vreme određene fizičke aktivnosti. Bol u laktu takođe može biti konstantan i izuzetno jak takno da onemogući svaku fizičku aktivnost.
Teniski lakat retko uzrokuje oticanje zgloba, pa se u slučaju otoka na laktu najčešče sumnja na oboljenja kao što su artritis ili giht. Teniski lakat treba razlikovati od tzv. golferskog lakta ili medijalnog epikondilitisa, u kojem dolazi do oštećenja tetiva mišića koji se nalaze na unutrašnjoj strani podlaktice i koji su zaduženi za savijanje šake i prstiju. Hvatište njihove tetive se nalazi na unutrašnjoj strani nadlakatne kosti (medijalni epikondil). To stanje je znatno ređe, a za razliku od teniskog lakta, bolovi se javljaju na unutrašnjoj strani lakta.
Najčešći simptomi koji jasno pokazuju na probleme sa laktom pacijenta su:
Bol u laktovima obično dolazi od napetih ili zapaljenih mekih tkiva kao što su tetive. Dugotrajan bol u laktu može izazvati i artritis. Postoje mnogi uzroci bolova u laktovima, ali većina ih je zbog prekomerne upotrebe ili naprezanja zgloba, obično zbog posla, ali i kod sportista ili nesreća.
Teniski lakat najčešće se javlja kod sportista – tenisera, ali i kod npr. daktilografa, vodoinstalatera, stolara, i dr., kod osoba koje često upotrebljavaju jednu ruku.
Burzitis lakta
Bol u laktu moze biti posledica iritacije sluzne kese koja štiti lakat sa njegove zadnje strane. Do toga može doći usled povrede lakta ili dugotrajnog pritiska na lakat. Kao posledica upale sluzne kese mogu nastati otok i bol sa zadnje strane lakta
Teniski ili golferski lakat
Teniski lakat (lateralni epikondilitis) je upala tetive mišića koji opružaju šaku. Nastaje nakon prekomerne upotrebe ruke tj. lakta. Pacijent oseća bol u spoljašnjem delu lakta. Upala tetive sa medijalne strane lakta naziva se golferski lakat. Obe povrede nastaju kao posledica različitih vrsta opeterećenja (tenis, golf, rad za kompjuterom i slično).
Uklještenje nerva lakta
Ako je kod pocijenta indikovan sindrom kubitalnog tunela (jedan od glavnih nerava u ruci - n.ulnaris) u tom slučaju dolazi do uklještenja nerva lakta koji prolazi duz unutrašnje strane kroz tkivo koje se zove kubitalno tkivo. Kod ovakvih oboljenja pacijent oseća peckanje ili utrnutost u šaci i prstima na ruci.
Fizikalna terapija može da pomogne u izlečenju bola u laktu. Ona deluje lokaln s ciljem da smanji upalu i otok na laktu. Nakon detaljnog pregleda fizijatra i urađeene dijagnostike započinje se ciljana fizikalna terapija.
Fizikalna terapija utiče na smanjenje bola u laktu, kao i do smanjenja otoka što utiče na vraćanje pokretljivosti lakta.
Najčešće tehnike fizikalne terapije koje se primenju kod lečenja lakta su:
Navedena fizikalna terapija terapije povećava prokrvljenost i utiča na smanjenje upalnih procesa u laktu. Nakon prve faze sprovođenja fizikalne terapije, ako se smanji bol u laktu, sprovode se vežbe za jačanje mišića koji atrofiraju usled nekorišćenja lakta.
Terapije imaju kumulativni efekat i pacijenti se nakon svake terapije osećaju sve bolje.
Da li morate da trenirate tenis da biste dobili teniski lakat?
Jasno je da ime ovog bolnog stanja dolazi iz sveta tenisa budući da je ono karateristično za tenisere. Teniski lakat pogađa oko 40% tenisera koji snažno drže reket i kontinuirano se izlažu intenzivnim treninzima i mečevima koji podrazumevaju snažno zamahivanje reketom.
Iako se ovo bolno stanje zove teniski lakat, statistike kažu da samo oko 5% dijagnoza ima veze sa ovim sportom. Teniski lakat pogađa ljude koji na svakodnevnom nivou praktikuju aktivnosti koje podrazumevaju učestale pokrete ruku, lakta i šake, te znatno opterećuju mišiće opružača šake. Fizički poslovi poput usisavanja, čišćenja i ribanja, priroda posla određenih profesija (npr. automehaničari, baštovani, hirurzi, stomatolozi), rad na industrijskoj traci, kao i rad koji podrazumeva dugo sedenje za računarom - mogu dovesti do pojave teniskog lakta.
Dakle, čak i ukoliko nikada niste uzeli reket u ruke, možete doživeti neprijatnost i bol teniskog lakta.
Šta uzrokuje hronični teniski lakat?
Hronični teniski lakat je bolno stanje izazvano degenerativnim promenama u mišičnom tkivu duž spoljašnje strane lakta. Smatra se da hroničan bol nastaje usled kontinuiranih i ponavljajućih pokreta koji uzrokuju mikrotraume ili sitne rupture na tetivama. Takođe, iako u nauci postoje pretpostavke, ne postoje dovoljno snažni dokazi niti konsenzus oko toga da se ove degenerativne promene dešavaju kao posledica dugoročnih upalnih procesa.
Medicinska istraživanja su pak pokazala da do degeneracije tkiva dolazi zbog narušavanja količine kolagena i njegovog rasporeda unutar tkiva. Pored toga, utvrđeno je da se kod slučaja hroničnog teniskog lakta povećava količina hemikalija koje su povezane sa prenosom osećaja bola, što znači da se pojačava osetljivost te regije.
Koja je razlika između golferskog i teniskog lakta?
Tetive su tkiva koja pripajaju mišić za kost, te omogućavaju normalan i zdrav pokret. Kada se kontinuirano izvodi jedan te isti pokret koji opterećuje tetive, može doći do upale ovih vezivnih tkiva, njihove iritacije, pa i do ograničenosti pokreta. Tetive vremenom mogu oslabiti, pa čak i pući.
Golferski i teniski lakat spadaju u istu grupu problema sa tetivama koji se stručno nazivaju tendinitis (upala tetiva). Oba stanja pogađaju lakatni zglob. Razlika je između ova dva bolna stanja je u tome što se u slučaju golferskog lakta, bol javlja na mestu gde se tetive spajaju sa koštanim delom na unutrašnjoj strani lakta (dakle, mišići koji omogućuju savijanje šake), dok se kod teniskog lakta bol javlja na spoljašnoj strani (dakle, mišići koji omogućuju opružanje šake i lakta).
Šta uzrokuje akutni teniski lakat?
Koliko dugo traje terapija za teniski lakat?
Terapijski dan (2 fizikalne terapijske procedure sa hilt laser ili SIS magnet)
6.500 din -
4.000 din
6.500 din -
4.000 din
Terapijski dan (2 klasične fizikalne terapijske procedure, hilt i SIS magnet)
6.500 din -
4.000 din
6.500 din -
4.000 din
Terapijski paket 10 tretmana sa kontrolnim pregledom
55.000 din -
45.000 din
55.000 din -
45.000 din
Shockwave za lečenje bola u laktu
3.500 din
3.500 din
Gotovina
Preko tekućeg računa
Na rate preko PIO fonda za penzionere
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Pogledajte iskustva naših zadovoljnih pacijenata koji su se uspešno oporavili uz pomoć naše fizikalne terapije. Upoznajte se sa svedočenjima pacijenata koji su se suočili s raznim povredama zglobova, sportskim povredama kolena, povredama leđa i sličnim problemima, a koje smo brzo, efikasno i uspešno izlečili.
Fizikalna terapija Beograd
Focus Fizikal je vodeća privatna klinika za fizikalnu terapiju u Beogradu. Više od 10 godina mi pružamo visokokvalitetne usluge koje omogućavaju brz oporavak i ozdravljenje naših pacijenata.
Nudimo besplatne konsultacije kako bismo vam pružili odgovore koje tražite.