Gotovina
Preko tekućeg računa
Na rate preko PIO fonda za penzionere
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Fokus Fizical 100% garantuje brzo i efikasno ozdravljenje
Super POPUST! 20% na sve terapije u maju!
Ne lečite se sami preko Interneta! Zakažite termin preko Vibera odmah!
Bol u donjim leđima je jedan od najčešćih oblika bola koji pogađa ljude svih uzrasta. Ovaj bol, koji se obično javlja u lumbalnom (donjem) delu kičme, može se pojaviti iznenada i biti intenzivan ili se razvijati postepeno i postati hroničan. Iako bol u leđima može biti uzrokovan raznim faktorima, suština bola u donjim leđima leži u tome što kičma, mišići, ligamenti i nervi koji čine ovo područje mogu biti pod velikim stresom.
U donjem delu kičme nalaze se diskovi koji služe kao "jastučići" između pršljenova, mišići koji omogućavaju pokretljivost, kao i živci koji omogućavaju komunikaciju između kičme i ostatka tela. Svaka promena u strukturi ovog dela kičme može izazvati bol.
Bol u donjim leđima se može manifestovati na različite načine, a simptomi zavise od uzroka bola. Mogu biti blagi i povremeni ili pak ozbiljni i hronični. Prepoznavanje simptoma je od ključne važnosti, jer mogu pomoći u pravovremenoj dijagnostici i lečenju.
Evo nekoliko najčešćih simptoma:
Akutni bol: Ovaj bol je iznenadan i intenzivan, često nakon povrede ili preopterećenja. Može biti oštar i lokalizovan, posebno pri savijanju, podizanju težih predmeta ili promeni položaja.
Ukočenost u leđima: Ukočenost se javlja zbog napetosti mišića ili problema sa diskovima, što otežava okretanje ili savijanje. Ovaj simptom je posebno izražen ujutro ili nakon dugog sedenja.
Bol koji se širi na noge (išijas): Bol izazvan diskus hernijom može se širiti niz noge, od leđa do kukova i stopala, a često je praćen trnjenjem ili osećajem struje u nogama.
Slabost u nogama i rukama: Kompresija živaca može izazvati slabost u nogama ili rukama, otežavajući kretanje ili obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Trnjenje ili gubitak osećaja: Trnjenje u nogama ili stopalima često je rezultat pritiska na nerv, što je tipično za stenozu kičmenog kanala ili diskus herniju.
Bol pri kretanju, kašljanju ili kijanju: Bol može postati intenzivniji prilikom pokreta kao što su savijanje, kašljanje ili kijanje, zbog dodatnog pritiska na nervne korenove ili diskove.
Otežano sedenje i stajanje: Osobe sa bolovima u donjim leđima često imaju poteškoće sa dugim sedenjem ili stajanjem, a bol se može povećati ako ostanu u istom položaju duže vreme.
Povećanje bola pri nošenju težih predmeta: Podizanje težih predmeta ili obavljanje aktivnosti koje zahtevaju savijanje kičme može povećati bol zbog pritiska na mišiće, ligamente i diskove.
Nelagodnost ujutro: Bol se često pogoršava ujutro ili tokom noći zbog dugotrajnog ležanja, što može izazvati ukočenost i nelagodnost u mišićima.
Razumevanje ovih simptoma je ključno za prepoznavanje uzroka bola u leđima. Ukoliko se simptomi javljaju ili traju, obratite se lekaru ili stručnjaku za fizikalnu medicinu kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i lečenje.
Istegnuća mišića
Bol u donjim leđima može biti izazvan brojnim faktorima, a često je rezultat kombinacije više uzroka. Iako je loše držanje jedno od najčešćih problema, postoje i drugi faktori koji mogu doprineti razvoju ovog bola.
Nedovoljna fizička aktivnost
U današnjem vremenu, mnogi ljudi provode veliki deo dana sedeći, posebno u kancelarijama, što dovodi do slabljenja mišića leđa i trupa. Sedenje u nepravilnom položaju dodatno pogoršava problem, jer kičma nije pravilno podržana. Vežbanje nekoliko puta nedeljno može pomoći u jačanju mišića leđa i sprečiti bolove.
Povećana telesna težina
Višak kilograma stvara dodatno opterećenje na kičmu, naročito u donjim leđima. Kičma mora nositi težinu koja nije idealna za njenu prirodnu ravnotežu, što može izazvati bolove. Prekomerna težina takođe može izazvati napetost u mišićima i pogoršati posturalne probleme.
Stres
Iako stres obično povezujemo sa mentalnim zdravljem, on može izazvati i fizičke simptome, uključujući bolove u leđima. Kada smo pod stresom, mišići se zatežu, posebno u predelu vrata, ramena i leđa. Ova napetost može izazvati bolove koji postaju hronični ako se ne prepoznaju i ne tretiraju.
Nepravilna obuća
Nošenje nepravilne obuće, kao što su previše visoke potpetice, ravne cipele ili obuća sa nekvalitetnim đonom, može promeniti način na koji hodamo, što direktno utiče na posturu kičme. Takvi problemi mogu izazvati bolove u leđima jer neprirodan položaj stopala može dovesti do nepravilnog držanja, što se prenosi na kičmu.
Povrede i nepravilni pokreti
Podizanje teških predmeta, nagli pokreti ili loše izvedeni fizički napori mogu izazvati povrede u predelu leđa. To može dovesti do oštećenja diskova ili ligamenata u kičmi, što uzrokuje bol. Na primer, nepravilno podizanje tereta može izazvati povredu međupršljenskih diskova, što može dovesti do bolova koji se šire na noge.
Išijas i problemi sa živcima
Išijas, koji se javlja kada dođe do pritiska na išijadični nerv, može izazvati bol koji se širi niz nogu. Ovaj problem može nastati zbog različitih stanja, kao što su diskus hernija, suženje kičmenog kanala (stenoza) ili degenerativne promene na diskovima između pršljena. Ove promene mogu dovesti do pritiska na nervne korenove, uzrokujući bolove u leđima i nogama.
Stenoza kičmenog kanala
Ovo stanje nastaje kada se prostor kroz koji prolaze nervi u kičmi suzi, što može uzrokovati pritisak na živce i dovesti do bola. Stenoza kičmenog kanala obično se javlja sa godinama i može izazvati bolove u donjim leđima, koji se mogu širiti u noge.
Razumevanje uzroka bola u donjim leđima važno je za pravilno lečenje. Ako osećate ove simptome, konsultujte se sa stručnjakom kako biste dobili tačnu dijagnozu i preporuku za odgovarajuću terapiju.
Svaki pacijent koji se obrati našoj ordinaciji može biti siguran da će uz stručni pregled biti utvrđen tačan uzrok bola u donjim leđima. Pravovremeni medicinski pristup i odgovarajuća terapija ključni su za efikasno lečenje.
Najefikasniji tretman za bolove u leđima uključuje fizikalnu terapiju koja se prilagođava specifičnostima svakog pacijenta. Fizikalna terapija deluje na uzrok bola, bilo da je u pitanju napetost mišića, degeneracija kičme ili oštećenje diskova. Jedan od najmodernijih tretmana je DTS spinalna dekompresija, koja mikronskim istezanjem kičme oslobađa pritisnute nerve, smanjuje bol i upalu.
Metode fizikalne terapije uključuju elektroterapiju, toplotne i hladne terapije, kao i mobilizacije kičme. Kada se bol smanji, sledi kineziterapija, koja uključuje vežbe za jačanje mišića leđa, trupa i nogu.
Terapija je ključna za prevenciju ponovnih povreda i dugoročan oporavak. Za specifične probleme poput diskus hernije ili išijasa, lečenje se usmerava na rešavanje tih stanja. Dr Radoje Čobeljić, specijalista fizikalne medicine, sa tri decenije iskustva, vodi lečenje pacijenata sa problemima bol u donjim leđima.
Koji su najčešći uzroci bola u donjim leđima?
Najčešći uzroci bola u donjim leđima uključuju loše držanje, fizičku neaktivnost, nepravilno sedenje, povrede, istegnuća mišića, degenerativne promene na diskovima, diskus herniju i stenozu kičmenog kanala. Takođe, stres, gojaznost i neprikladna obuća mogu doprineti bolovima u leđima.
Kada treba potražiti lekarsku pomoć zbog bola u donjim leđima?
Ako bol traje duže od nekoliko dana, ako se bol pogoršava, širi u noge, uzrokuje slabost ili trnjenje, ili ako se javljaju problemi sa kontrolom mokraće ili stolice, odmah se treba obratiti lekaru.
Da li je vežbanje korisno za bolove u donjim leđima?
Da, pravilno izvođenje vežbi može pomoći u ublažavanju bolova u donjim leđima. Vežbe koje jačaju mišiće leđa, trupa i nogu, kao i istezanje mišića, mogu poboljšati stabilnost kičme i smanjiti bol.
Kako se leči diskus hernija?
Lečenje diskus hernije uključuje fizikalnu terapiju, kao što je DTS spinalna dekompresija, koja pomaže u vraćanju diska u prirodan položaj i smanjenju pritiska na živce. Nakon što se bol smanji, primenjuju se terapijske vežbe za jačanje mišića i vraćanje pokretljivosti.
Može li stres izazvati bolove u donjim leđima?
Da, stres može uzrokovati napetost mišića i pogoršati bolove u leđima. Psihološki faktori često utiču na telesnu napetost, što može doprineti bolovima u donjim leđima.
Koji su simptomi koji ukazuju na ozbiljniji problem sa leđima?
Ako bol u leđima prati slabost u nogama, trnjenje, gubitak osećaja, ili problemi sa kontrolom mokraće i stolice, to mogu biti znakovi ozbiljnijih problema, poput kompresije živaca ili povrede kičmenog stuba, te treba odmah potražiti medicinsku pomoć.
Terapijski dan (2 klasične fizikalne terapijske procedure, hilt laseri, dekompresioni sto)
7.000 din -
5.500 din
7.000 din -
5.500 din
Terapijski paket 10 tretmana sa kontrolnim pregledom
55.000 din -
45.000 din
55.000 din -
45.000 din
Individualne vežbe (30 min)
2.500 din -
2.500 din
2.500 din -
2.500 din
Spinalna dekompresija TRITON sto
4.000 din
4.000 din
Paket - spinalna dekompresija TRITON sto
35.000 din
35.000 din
Dry needling
3.000 din -
2.000 din
3.000 din -
2.000 din
Manuelne masaže (30 min)
3.500 din
3.500 din
Osteopatija - Neuromyo fascial pain relief
5.000 din
5.000 din
Gotovina
Preko tekućeg računa
Na rate preko PIO fonda za penzionere
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Pogledajte iskustva naših zadovoljnih pacijenata koji su se uspešno oporavili uz pomoć naše fizikalne terapije. Upoznajte se sa svedočenjima pacijenata koji su se suočili s raznim povredama zglobova, sportskim povredama kolena, povredama leđa i sličnim problemima, a koje smo brzo, efikasno i uspešno izlečili.
Fizikalna terapija Beograd
Focus Fizikal je vodeća privatna klinika za fizikalnu terapiju u Beogradu. Više od 10 godina mi pružamo visokokvalitetne usluge koje omogućavaju brz oporavak i ozdravljenje naših pacijenata.
Nudimo besplatne konsultacije kako bismo odgovorili na sva vaša pitanja.
Za sve naše trenutne i buduće pacijente omogućili smo i online zakazivanje termina.