Radno vreme
-
Pon-Čet 08:00 - 20:00
Petak 07:00 - 22:00
Subota 08:00 - 18:00
Kontakt
-
Telefon: 011 240 40 46
064 258 89 85 - info@ffb.rs
Pitaj doktora
Bol u ramenu
Zglob ramena
Bol u ramenu vas muči? Prvo ćemo objasniti šta sve čini rame. Zglob ramena čine tri kosti: gornji deo nadlaktice (humerus), lopatica i ključna kost. Čitav rameni zglob obavijen je zglobnom kapsulom ispunjenom tečnošću koja podmazuje zglob i čini da on pravilno funkcioniše. Ukoliko zglob izgubi svoju pokretljivost ili deo pokretljivosti, kao posledica toga javlja se smanjeno lučenje te tečnosti i dalje komplikacije (artroza, krepitacije, smrznuto rame, kontrakture u samom zglobu). Zidove kapsule čine ligamenti koji spajaju mišić za kost.
Dinamičke stabilizatore ramena čine ćetiri mišića: supraspinatus, infraspinatus, teres minor i subscapularis. Oni su odgovorni da humerus stoji čvrsto u čašici. Rame je najpokretljiviji zglob u našem telu, pa su i povrede veoma česte.
Uzroci i simptomi
Postoji nekoliko mogućih uzroka za bol u ramenu:
- Upala - infekcija ili povreda dela ramena. U određenom delu ramena se može pojaviti crvenilo, otok i bol. Osećate da je deo ramena "vruć". Ovi simptomi se javljaju kao prirodna reakcija tela na infekciju ili povredu.
- Trauma (povreda) ili oštećenje mišića i tetiva oko ramena - vaše držanje u gornjem delu tela ili vrate može da prouzrokuje bol u ramenu ili napetost u mišićima između vrata i ramena. Ovaj bol se javlja kao posledica nepravilnog sedenja za računarom ili stajanja;
- Upala u bursi - jastučić ispunjen tečnošću koji normalno pomaže da se mišići i tetive klize glatko preko kostiju ramena;
- Oštećenje kostiju i hrskavice ramena - artritis je najčešći uzrok za ovaj tip bola u ramenu.
Bol u ramenu je jedan od najčešćih razloga zašto se ljudi javljaju na fizikalnu terapiju. Bol u ramenom delu se vrlo često javlja noću (to je često bol u predelu tetive bicepsa brachii sa prednje strane ramena, ili u samom vrhu ramena tetiva supraspinatusa).
Sam uzrok bola u ramenu može biti različit i zbog toga dijagnostika u cilju otkrivanja uzroka bola vrlo važna. Uzroci bola u ramenu mogu nastati kao posledica traume (povreda), mikrotraume preopterećenosti, hladnoće itd.
Upala tetive u ramenu ili stvaranje kalcifikata u samom mišiću takođe mogu da budu uzrok bola. Pacijenti u početku zanemaruju taj bol i pokušavaju da ga ublaže kremama ili primenom analgetika. Nažalost, bol ne prolazi ako koristite kreme ili analgetike, već se vremenom čak i pojačava. Sam zglob ramena je manje pokretljiv zbog bola, zbog čega se zglob ne podmazuje. To dovodi do jačeg bola u ramenu u toku dana i noći.
Pojava kalcifikata u mišiću ramena vezuje se za prenaprezanje tog dela, a kao posledica toga dolazi do mikropovrede samog mišića. Kalcifikat izgleda kao "mali greben" koji pacijent oseća prilikom pokreta
Bolesti ramena
- Artroza - gubitak ii oštećenje krskavice;
- Artritis - upala zglobova. Artritis je opšti naziv za više od 100 oboljenja, koja su povezana sa upalom zglobova. Tri najčešća oblika artritisa uključuju osteoartritis, reumatoidni artritis i giht;
- Krepitacije - škljocanje i grebanje iz zglobova pri pokretanju zgloba;
- Smrznuto rame - upala kapsule ramena, sa značajnim umanjenjem pokretljivosti ramena;
- Kontrakture u samom zglobu - ograničenje pokretljivosti zgloba u nekim ili svim smerovima, do kojeg može doći zbog različitih patoloških procesa u samom zglobu ili okolnom tkivu. Ograničenje je stalno i odnosi se na aktivna i pasivna kretanja u zglobu.
Lečenje bola u ramenu
Bol koji pacijent oseća u ramenu je vrlo često veoma jak. Kao posledica bolnog ramena, javlja se ograničen pokret ramena i zgloba u ramenu.
Veoma je važno što pre krenuti sa fizikalnom terapijom ramena kada se pojavi prvi simptomi bola u ramenu. Molimo da nas što pre pozovete kada osetite bol u ramenu koji vas muči više od dva dana.
Lečenje bola u ramenu se najčešće vršimo primenom:
- Shockwave terapije - veoma važna tehnika fizikalne terapije, koja primenom udarnog vala sa radijalnim efektom prokrvljuje rame i utiče na razgradnju kalcifikata u ramenu. Ova terapija pomaže i kod kod upale tetiva ramenog pojasa i svakako skraćuje vreme oporavka za složene tegobe koje pacijenti imaju;
- Laser terpija - primena lasera kao izvora koherentne monohromatske svetlosti, veoma usmerenog snopa utiče na brže oporavak ramena. Laser predstavlja stimulisano zračenje gde su svi emitovani fotoni jednaki, imaju istu talasnu dužinu, isti smer kretanja, pa je dobijena svetlost monohromatska, koherentna i usmerena;
- Ultrazvuk terapija - prodire duboko u tkivo i najviše se absorbuje u ligamentima i tetivama (strukture sa visokim sadržajem kolagena);
- Kineziterapija - primena pokreta u lečenju bolesnika. Kineziterapija je osnova funkcionalnog lečenja i osposobljavanja pacijenata nakon povreda i bolnih stanja. Bez kineziterapije se ne može zamisliti lečenje povreda u rehabilitaciji.
- Elektroterapija - deluje analgetički na bol, što znači da smanjuje bolnost, draženjem receptora u koži i oslobađanjem endogenih opoida kao i poboljšanjem cirkulacije krvi i limfe.
- Krioterapija – kriomasaža povređene regije, hlađenje bolnog tkiva i ublažavanje bola.
Besplatne Viber konsultacije sa lekarom specijalistom
Za besplatne konsultacije sa lekarom specijalistom molimo vas da nas pozovete ili da pošaljete poruku preko Vibera na sledeći broj: 064 258 89 85.