Radno vreme
-
Pon-Čet 08:00 - 20:00
Petak 07:00 - 22:00
Subota 08:00 - 18:00
Kontakt
-
Telefon: 011 240 40 46
064 258 89 85 - info@ffb.rs
Pitaj doktora
Fizikalna terapija lakta
Bol u laktu može imati različite uzroke, a neki od njih mogu biti:
1. Teniski lakat (lateralni epikondilitis): Ovo je stanje koje se javlja kao rezultat prekomernog opterećenja mišića i tetiva u području lakta, često zbog ponavljajućih pokreta kao što su udarci u tenisu, ali i drugi pokreti koji opterećuju lakat.
2. Golferov lakat (medijalni epikondilitis): Slično teniskom laktu, golferov lakat uzrokuje bol u unutrašnjem delu lakta zbog prekomernog opterećenja mišića i tetiva.
3. Bursitis: Ovo je upala burze, koja je mala vrećica puna tečnosti koja se nalazi između kostiju, tetiva i mišića kako bi smanjila trenje. Upala burze u lakatnom području može uzrokovati bol u laktu.
4. Prelomi: Povrede kao što su prelomi kostiju u području lakta mogu uzrokovati bol.
5. Artroza: Ovo je degenerativna bolest zglobova koja se može javiti u bilo kojem zglobovnom području uključujući i lakat.
6. Upala tetiva: Upala tetiva u području lakta može biti uzrok bola, kao što je tendinitis.
7. Kompresija nerva: Kompresija nerva u području lakta, kao što je kubitalni tunel sindrom, može uzrokovati bol, trnce i slabost u ruci i prstima.
Ovi su samo neki od mogućih uzroka boli u laktu, a precizna dijagnoza može zahtevati medicinsku procenu od strane stručnjaka poput lekara opšte prakse, ortopeda ili fizioterapeuta.
Fizikalna terapija lakta je terapijski pristup koji se koristi za tretiranje različitih stanja i povreda lakta. Ovaj tretman može uključivati razne tehnike i metode kako bi se poboljšala pokretljivost, smanjila bol i podstakla rehabilitacija lakta.
Evo nekoliko uobičajenih tehnika fizikalne terapije koje se koriste za tretiranje problema s lakatom:
1. Terapija vežbanjem: Fokusira se na jačanje mišića oko zgloba lakta kako bi se poboljšala stabilnost i pokretljivost.
2. Masaža: Masaža može pomoći u smanjenju bola, opuštanju mišića i poboljšanju cirkulacije krvi u području lakta.
3. Toplotna terapija: Primena toplote može pomoći u opuštanju mišića, smanjenju bola i poboljšanju cirkulacije krvi. Primeri uključuju tople obloge ili parafinske kupke.
4. Hladna terapija: Primena hladnoće može smanjiti oticanje, upalu i ublažiti bol. Primeri uključuju ledene obloge ili krioterapiju.
5. Elektroterapija: Ova tehnika koristi električne impulse kako bi stimulisala mišiće i smanjila bol.
6. Trakcija: Ovo je tehnika koja se koristi za istezanje i rastezanje zgloba lakta radi poboljšanja pokretljivosti.
7. Ultrazvučna terapija: Koristi se ultrazvučna energija kako bi se podstakla cirkulacija krvi, smanjila bol i podstaklo ozdravljenje tkiva.
8. Ortopedska pomagala: U nekim slučajevima, nošenje ortopedskih aparata poput ortoza može pomoći u podršci i stabilizaciji lakta tokom rehabilitacije.
Ovo su samo neki od primera tehnika koje se mogu koristiti u fizikalnoj terapiji lakta. Doktor i naš iskusni fizijatar će odabrati odgovarajuće metode u zavisnosti od specifičnog stanja ili povrede pacijenta kako bi postigao najbolje rezultate rehabilitacije. Vaše je samo da nas pozovete.