Gotovina
Preko tekućeg računa
Na rate preko PIO fonda za penzionere
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Fokus Fizical 100% garantuje brzo i efikasno ozdravljenje
Super POPUST! 20% na sve terapije u januaru!
Ne lečite se sami preko Interneta! Zakažite termin preko Vibera odmah!
Facijalni nerv
Facijalni nerv ili nervus facialis je sedmi moždani živac čija je funkcija izuzetno važna. On omogućava pokretanje i motoriku mišića lica, utiče na sluh i pomaže u procesu ishrane čoveka. Oštećenje ovog živca može da prouzrokuje funkcionalni, estetski i psihički poremećaj ljudi.
Paraliza lica
Paraliza ili pareza lica je oboljenje koje karakteriše asimetrija jedne polovine lica. Pacijenti kod kojih je ustanovljena paraliza lica (facijalisa) ne mogu naborati čelo, zatvoriti oko ili pomerati deo lica koji je zahvaćen paralizom. Takođe, spušten im je ugao usana na zahvaćenoj stranI.
Kod pacijenata se vrlo često javlja nedovoljno lučenje suznih žlezda, što dovodi do peckanja ili suvoće oka, poremećen osećaj ukusa, kao i neprijatna buka i šum u uhu. Ovaj tip paralize lica se naziva i Belova paraliza lica.
Najčešći simptomi Belove paralize su trnjenje i peckanje zahvaćenog dela lica, jak bol iza uha, oslabljena mogućnost gutanja, gubitak ili promena čula ukusa itd. Od simptoma mogući su i nemogućnost treptanja, zatvaranja oka, smejanja, lučenja suza i pljuvačke, a neretko je blokirana i mimika. Onemogućeno je treptanje, zatvaranje oka, smejanje, lučenje pljuvačke i suza i mimika (nabiranje čela). Koža lica i polovina usta su opušteni i pacijent ne može kontrolisati pokrete mišića lica na oboleloj strani.
Mišić koji podiže gornji kapak ne oboleva, pa se oko može normalno otvarati, ali nije moguće zatvaranje kapaka. Upravo zbog toga dolazi do sušenja rožnjače.
Osim navednih, ovo su takođe simptomi Belove paralize lica:
U najvećem broju slučajeva nisu poznati uzroci Belove paralize. Smatra se da je izlaganje hladnoći (promaja, otvoren prozor u kolima ili mokra kosa) najčešći uzrok nastanka Belove paralize. Međutim, do nastanka ove bolesti mogu da dovedu i druge traume kao što su povrede kostiju lobanje, zapaljenje srednjeg uha, različiti tumori, herpes zoster, lajmska bolest itd.
Belova paraliza češće pogađa muškarce. Uglavnom zahvata jednu polovinu lica. Lice se parališe i “padne”,tako da pacijent ne moze da podigne obrvu, ugao usana, nabere čelo i zatvori oko. Po javljanju prvih simptoma, nakom blagog peckanja i trnjenja lica, u roku od 48 sati dolazi do potpune ili delimične paraliza lica.
Lečenje Belove paralize lica vezano je za uzrok nastanka bolesti. Bez obzira na uzrok bolesti, lečenje bi trebalo što pre započeti kako bi se favijalni nerv što pre vratio u funkciju.
Lečenje Belove paralize sprovodi se uz primenu lekova i fizikalne terapije, ili u težim slučajevima hirurškim putem (oslobađanje pritisaka na živac, spajanje živaca, rekonstruktivni zahvati). Izvrnutost donjeg kapka (ectropion) zahteva hirurško lečenje.
Belova paraliza se leči kortikosteroidnim lekovima, a lečenje može trajati i mesecima. U lečenju posledica na oku koriste se veštačke suze (vrlo često ukapavanje), kao i masti za oči. Oko se u toku noći mora pokrivati da bi se održala njegova vlažnost.
Fizikalna terapija zauzima važno mesto u lečenju Belove paralize lica. Fizikalnu terapiju čini niz procedura kao što su: manuelna limfna drenaža, tretman temporomandibularnog zgloba, kraniosakralna terapija, neurofizioterapija, miofascijalna mobilizacija, akupresura, vežbe intencije i jačanja zahvaćene muskulature, senzorni tretman, magnetna terapija, elektroterapija (elektrostimulacija, TENS, terapijski laser).
Fizikalna terapija i lečenje Belove paralize vrlo često podrazumeva elektrostimulaciju mišića zahvaćene strane lica, kao i izvođenje vežbi pred ogledalom.
Belova paraliza se obično povlači za 6 meseci. Neke se upale mogu ponoviti, a ponekad se živac ne može uopšte ili u potpunosti oporaviti. Paralizu lica i facijalnog nerva treba shvatiti ozbiljno.
Naše iskustvo u lečenju Belove paralize je veliko. Primenom fizikalne terapije postižemo više nego zadovoljavajuće rezultate u lečenju ove bolesti, a naši pacijenti se brzo oporavljaju.
Da li će boleti fizikalna terapija lica?
Fizikalna terapija lica nema za cilj da povredi pacijenta ili da pojača bol, već da ublaži bol. Međutim, kako vraćate svoju pokretljivost, nivoi bola ponekad mogu da variraju. Pacijent će tokom fizikalne terapije možda da oseti privremeni bol zbog korišćenja mišića koji su oslabljeni ili se oporavljaju. Ovo je normalan odgovor lica pacijenta na terapijske tretmane.
Dobra komunikacija sa našim fizikalnim terapeutom će vam pomoći da smanjite svaku nelagodnost. Mi ćemo se svakako maksimalmo potruditi da tokom tretmana fizikalne terapije ne osetite ni najmanji privremeni bol.
Fizikalni tretman za parezu facijalisa
4.000 din
4.000 din
Paket za 10 fizikalnih tretmana za parezu facijalisa+ kontrolni pregled
36.000 din
36.000 din
Gotovina
Preko tekućeg računa
Na rate preko PIO fonda za penzionere
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Pogledajte iskustva naših zadovoljnih pacijenata koji su se uspešno oporavili uz pomoć naše fizikalne terapije. Upoznajte se sa svedočenjima pacijenata koji su se suočili s raznim povredama zglobova, sportskim povredama kolena, povredama leđa i sličnim problemima, a koje smo brzo, efikasno i uspešno izlečili.
Fizikalna terapija Beograd
Focus Fizikal je vodeća privatna klinika za fizikalnu terapiju u Beogradu. Više od 10 godina mi pružamo visokokvalitetne usluge koje omogućavaju brz oporavak i ozdravljenje naših pacijenata.
Nudimo besplatne konsultacije kako bismo vam pružili odgovore koje tražite.